Zakoni i propisi
- GRADITELJSTVO
- Zakon o prostornom uređenju i gradnji (pročišćeni tekst)
- Zakon o arhitektonskim i inžinjerskim poslovima i djelatnostima u prostornom uređenju i gradnji (NN 152/08)
- Pravilnik o suglasnosti za započinjanje obavljanja djelatnosti građenja (NN 43/09)
- Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje(2015)
- Zakon o gradnji
- PRIJEVOZ
- Zakon o prijevozu u cestovnom prometu (pročišćeni tekst)
- Promjene zakona o prijevozu u cestovnom prometu (124/09)
- Pravilnik o posebnim uvjetima za parkiranje (NN 104/05)
- Pravilnik o raspodjeli dozvola za međunarodni prijevoz (NN 120/05)
- Promjene pravilnika o raspodjeli dozvola za međunarodni promet (NN 102/07)
Izdvojene novosti
Travanj uključen u potpore HZZ-a za očuvanje radnih mjesta
Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje izmijenilo je mjeru potpore za očuvanje radnih mjesta na način da je novom odlukom Potpora za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima Koronavirusom (COVID – 19) i posljedicama katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije za ožujak 2021. produžena i na mjesec travanj. Tako je za mjesec ožujak moguće ostvariti potporu za radnike zaposlene najkasnije do 28. veljače, a za mjesec travanj za radnike zaposlene najkasnije do 31. ožujka 2021.
Zahtjevi za potporu za ožujak i travanj zaprimat će se od 1. travnja 2021. godine do zaključno 23. travnja 2021. godine, a od 24. travnja 2021. godine do zaključno 21. svibnja 2021. godine odobravat će se isplata potpore samo za travanj 2021. godine.
Kako bi ostvarili potporu, poslodavci će trebati dokazati da su u razdoblju od 1. travnja 2020. godine do 30. rujna 2020. godine imali pad prihoda/primitaka u odnosu na isto razdoblje 2019. godine i to temeljem predaje PDV obrasca za spomenute mjesece. Tromjesečni obveznici PDV-a dokazuju pad prihoda/primitaka kumulativno za drugo i treće tromjesečje 2020. godine ili četvrto tromjesečje 2020. godine, u odnosu na isto razdoblje 2019. godine.
Poduzetnici koji nisu u sustavu PDV-a ili nisu u sustavu PDV-a u usporedivim razdobljima dokazuju pad prihoda/primitaka na temelju tablice pada prihoda/primitaka i dužni su dostaviti izvod iz knjige primitaka i izdataka ili bruto bilancu za odnosna razdoblja.
Alternativno će trebati dokazati da su u ožujku 2021. godine imali pad prihoda/primitaka u odnosu na ožujak 2019. ukoliko traže potporu za ožujak, odnosno dokazati da su u travnju 2021. imali pad prihoda/primitaka u odnosu na travanj 2019. godine ukoliko traže potporu za travanj.
Iznimno, poslodavci koji su osnovani prije 1. travnja 2019. godine, a nisu odmah započeli s poslovanjem u smislu ostvarivanja prihoda te iz tog razloga nemaju podatke za usporedbu po ovim kriterijima, trebaju dokazati da su u mjesecu za koji traže potporu imali pad prihoda/primitaka u odnosu na prvi cjeloviti kalendarski mjesec poslovanja. Kao dokaz poslodavci su dužni dostaviti prvi izdani račun.
Poslodavci osnovani nakon 1. travnja 2019. godine trebaju dokazati pad prihoda/primitaka u mjesecu za koji traže potporu u odnosu na rujan 2019. godine temeljem predaje tablice pada, a u slučaju da su osnovani nakon 1. listopada 2020. godine trebaju dokazati pad prihoda/primitaka u mjesecu za koji traže potporu u odnosu na siječanj 2021. godine.
Iznimno, poslodavci koji su osnovani nakon 1. travnja 2019. godine, a nisu odmah započeli s poslovanjem u smislu ostvarivanja prihoda te iz tog razloga nemaju podatke za usporedbu po ovim kriterijima, trebaju dokazati da su u mjesecu za koji traže potporu imali pad prihoda/primitaka u odnosu na prvi cjeloviti kalendarski mjesec poslovanja. Kao dokaz poslodavci su dužni dostaviti prvi izdani račun.
Poslodavci koji su osnovani nakon 1. listopada 2020. godine, a u siječnju 2021. su bili zatvoreni Odlukom Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave), ne trebaju dokazati da su imali pad prihoda/primitaka te mogu koristiti potporu za ožujak i travanj u iznosu 4.000,00 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu.
Poslodavci koji žele ostvariti potporu za ožujak i travanj trebaju podnijeti novi zahtjev putem on-line aplikacije bez obzira jesu li već koristili potpore za očuvanje radnih mjesta u prethodnim razdobljima.
Detaljnije informacije možete pronaći na ovom linku, a provedbeni dokument dostupan je ovdje.
https://mjera-orm.hzz.hr/ocuvanje-radnih-mjesta/
https://mjera-orm.hzz.hr/media/1c3lti0g/hzz-orm-ozujak-travanj-2021-provedbena-dokumentacija-3003.pdf
Pročitajte više » | Napisano 31.03.2021.
Hrvatska obrtnička komora potpisala inicijativu o prioritetnom cijepljenju obrtnika, poduzetnika i izvoznika
Potaknuta sve većim brojem država koje za ulazak u zemlju traže potvrdu o cijepljenju Hrvatska obrtnička komora, zajedno s ostalim institucijama koje zastupaju gospodarstvenike, traži da se u protokol cijepljenja prioritetno uključe obrtnici, ali i njihovi radnici.
Za poslovanje dijela obrtnika važno je sudjelovanje na međunarodnim sajmovima, poslovni odlazak u inozemstvo, ali i mogućnost dnevnih migracija radnika u susjedne zemlje, naročito u Međimurskoj, Varaždinskoj i Krapinsko-zagorskoj županiji. Za sve njih poslodavci moraju snositi troškove PCR testova što stvara značajan financijski trošak i dodatno opterećuje poslovanje obrtnika.
Iako za migracijske radnike postoji mogućnost sufinanciranja dijela PCR testova, po uzoru na Sloveniju, izvjesno je da je efikasnija, svrsishodnija i jeftinija opcija provesti procjepljivanje.
Upravo zato Hrvatska obrtnička komora, Hrvatska gospodarska komora i Hrvatski izvoznici uputili su žuran apel Vladi Republike Hrvatske i Stožeru civilne zaštite kako bi se u što kraćem roku cijepljenjem financijski rasteretilo i pojednostavilo poslovanje obrtnika i poduzetnika za koje je nužno da putuju u strane zemlje.
Pročitajte više » | Napisano 26.03.2021.
Online radionice u organizaciji CROMA-e: Osobna prodaja i Društvena odgovornost marketinga
CROMA – Hrvatsko udruženje menadžera i poduzetnika poziva Vas ovoga vikenda na dvije online radionice – OSOBNA PRODAJA i DRUŠTVENA ODGOVORNOST MARKETINGA – koje će voditi vrsni stručnjak i predavač, sudski vještak za oglašavanje Kamilo Antolović, dipl. oec. Radionica Osobna prodaja održat će se održati u petak, 26. 3.2021. od 14.00 do 19.00 sati, a radionica Društvena odgovornost marketinga u subotu, 27. 3. 2021. od 10.00 do 15.00 sati.Kroz interaktivni rad i uz pomoć zanimljivih prezentacijskih materijala polaznici će kroz radionicu „Osobna prodaja“ naučiti kako ovladati novim tehnikama prodaje i interakcije s okruženjem te saznati mnogo korisnih stvari o verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji i govoru tijela.
Na radionici „Društvena odgovornost marketinga“ upoznat će se s mnogo pojedinosti o aktualnom stanju u Hrvatskoj i svijetu u pogledu uređenja, odnosno regulacije (zakoni) i samoregulacije (kodeksi) oglašavanja, uz niz primjera iz prakse i alata za bolje razumijevanje ove složene tematike.
Više informacija o radionicama i predavaču te formular prijavnice možete naći OVDJE. Temeljem poslane prijavnice, dan prije održavanja svake od radionica, polaznicima će biti poslani linkovi za praćenje radionica.
https://www.hok.hr/sites/default/files/article-docs/2021-03/Osobna%20prodaja%20i%20dru%C5%A1tvena%20odgovornost%20marketinga_HOK.PDF
Pročitajte više » | Napisano 25.03.2021.
Hrvatska obrtnička komora: Obrtnicima treba omogućiti pristup na javne natječaje za radove vezane uz obnovu i sanaciju područja pogođenih potresom
Natječaji javne nabave kroz postavljene tehničke uvjete stvaraju ozbiljnu prepreku mogućnosti prijave i sudjelovanja većini gospodarskih subjekata, a to se naročito odnosi na obrtnike s područja pogođenim potresom
Hrvatska obrtnička komora uputila je zahtjev potpredsjedniku Vlade RH te resornim ministarstvima u kojem traži pojačanu pažnju pri prilagodbi uvjeta javne nabave u postupku obnove i otklanjanja posljedica potresa koji omogućava i sudjelovanje obrtnika s područja pogođenim potresom.
Praksa definiranja tehničke i stručne sposobnosti u raznim javnim natječajima određena je kroz reference prethodno obavljenih radova izvođača najmanje u visini vrijednosti nabave. Vrijednost nabave najčešće je u višemilijunskim iznosima, što znači da se na ove natječaje može javiti tek nekolicina najvećih tvrtki. Ako uvjeti budu tako postavljeni, lokalnim obrtnicima i poduzetnicima s područja stradalih u potresu neće biti omogućeno direktno sudjelovanje u javnoj nabavi, a samim time i sudjelovanje u poslovima obnove i otklanjanja posljedica potresa. U takvim okolnostima njihovo sudjelovanje svest će se tek na podugovorni angažman za poslove manjeg obima, a to vrlo često nosi i veliki rizik kašnjenja u plaćanju obavljenih radova dok ukupni troškovi glavnog izvođača rastu radi uračunavanja popratnih troškova.
Hrvatska obrtnička komora smatra da uvjete gospodarske i financijske sposobnosti treba određivati vodeći računa i o negativnim posljedicama koronakrize na poslovanje u gospodarstvu, ali i o posljedicama potresa i potrebom osiguranja poslova lokalnim obrtnicima i poduzetnicima. Stoga je Hrvatska obrtnička komora uputila konkretan zahtjev potpredsjedniku Vlade RH i načelniku Stožera civilne zaštite za otklanjanje potresa, Tomi Medvedu te resornim ministarstvima u kojem traži prilagodbu uvjeta javne nabave u postupku obnove i otklanjanja posljedica potresa koji omogućava i sudjelovanje obrtnika s područja pogođenim potresom.
„Ublažavanjem uvjeta javnih natječaja može se osigurati sudjelovanje obrtnika u radovima na području stradalim od potresa kako bi se i na taj način pomoglo njihovom opstanku i razvoju te zadržavanju zaposlenosti lokalnih radnika. Obnova razrušenih domova i ostalih objekata sama po sebi neće zadržati stanovništvo ugroženih područja, tim ljudima se mora dati prilika da zarađuju za život, a poslovi vezani uz obnovu mogu biti dobar početak gospodarske revitalizacije, za koju se svi zalažemo“, rekao je Dragutin Ranogajec, predsjednik Hrvatske obrtničke komore.
Pročitajte više » | Napisano 24.03.2021.
PAUŠALISTI – bliži se rok za uplatu prvog predujma poreza na dohodak 2021. godine – od ove godine novi iznosi predujmova
Novim Pravilnikom o oporezivanju samostalnih djelatnosti smanjena je stopa paušalnog poreza na dohodak s 12% na 10%, a pojedini su gradovi umanjili stopu prireza za tekuću godinu.
Paušalni porez na dohodak i prirez plaćaju se tromjesečno na račun poreza na dohodak grada/općine prema prebivalištu (boravištu) poreznog obveznika i to do posljednjeg dana svakog tromjesečja:
I. tromjesečje - do 31. ožujka
II. tromjesečje - do 30. lipnja
III. tromjesečje - do 30. rujna
IV . tromjesečje - do 31. prosinca
Iznos obračunatog paušalnog poreza i prireza uplaćuje se na uplatni račun poreza na dohodak grada/općine prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu obrtnika, uz oznaku modela uplate HR68, brojčane oznake poreza na dohodak koji se utvrđuje paušalno – 1449, te OIB-a fizičke osobe.
Primjer uplatnog računa za Grad Zagreb: HR1110010051713312009 HR68 1449 - OIB
Pronađite uplatni račun svog grada/općine, provjerite važeću stopu prireza za svoj grad/općinu i lako izračunajte iznos akontacije koju trebate uplatiti do 31.ožujka 2021. godine uz pomoć tablice izračuna koju smo vam pripremili, a možete je preuzeti ispod ove objave.
Pročitajte više » | Napisano 24.03.2021.