Izdvojene novosti


Pozivni natječaj catering usluga 2025.

Pozivni natječaj catering usluga 2025.

Hrvatska obrtnička komora prikuplja ponude za catering usluge na bazi okvirnih godišnjih potreba za 2025. godinu.

Nuđenje predmeta nabave:

Catering usluga
sve temeljem okvirnih godišnjih potreba.

Napomena: Količine su iskazane kao okvirne godišnje potrebe te su moguća odstupanja i promjene, ovisno o potrebama.

Specifikacije predmeta nabave, opis usluge sastavni je dio natječaja u priloženim dokumentima.

Ponuda treba sadržavati sve tražene usluge.

ROK za dostavu ponuda je 31. siječnja 2025. do 14 sati u Hrvatsku obrtničku komoru neovisno o načinu dostave ponude.

Adresa na koju se šalju ponude: e-mailom na hok@hok.hr

Ponude koje stignu nakon naznačenog datuma dostave neće se razmatrati.

Mjesto isporuke usluge:

Hrvatska obrtnička komora, Ilica 49/II, 10000 Zagreb

Uvjeti natječaj:

a) Cijene u ponudi izražavaju se posebno i pojedinačno za svaku vrstu robe

Cijene ponude za sve vrste usluga nude se kao u maloprodaji (s posebno iskazanim PDV-om).

Cijena mora biti nepromjenjiva tijekom trajanja ugovora.

Cijene navedene u ponudi moraju biti ovjerene potpisom (i pečatom) ponuđača.

U ponudi mora biti jasno naznačen rok plaćanja, način dostave.

Naručitelj će cijenu dobavljaču plaćati putem žiro računa u ovlaštenoj banci.

Rok valjanosti ponude: 45 kalendarskih dana



Hrvatska obrtnička komora, Ilica 49/II, 10000 Zagreb, nije obveznik Zakona o javnoj nabavi.

Za dodatne informacije obratite se:

Martina Mucko, martina.mucko@hok.hr, 0914806608


Preuzimanja
Naziv datoteke Veličina
Tabela natječaja za catering 2025..xlsx 11.84 KB

Pročitajte više » | Napisano 23.01.2025.

HOK traži zaštitu malih trgovaca

HOK traži zaštitu malih trgovaca

Hrvatska obrtnička komora je u kontekstu ograničavanja cijena proizvoda uputila zahtjev nadležnom Ministarstvu gospodarstva u kojemu traže zaštitu malih trgovaca.

Ponovljen je zahtjev oko ograničavanja marže, a ne finalnih cijena proizvoda te je naglašeno kako trgovci – obrtnici nisu i ne mogu biti u istom položaju kao trgovački lanci s velikim brojem prodavaonica, velikim brojem zaposlenih te velikim prometom i prihodima. Za male trgovine uvjeti nabave su nepovoljniji od velikih trgovina te će ovime doći u situaciju da proizvode s ograničenom cijenom u maloprodaji moraju prodavati po nižim maloprodajnim cijenama od svojih nabavnih cijena tih proizvoda odnosno povući ih iz prodaje.

„Svjesni smo kako ni takvo rješenje nije idealno jer će mali trgovci zbog viših ulaznih cijena u maloprodaji višim cijenama ugroziti svoj tržišni položaj u odnosu na konkurenciju velike trgovine, ali barem neće biti prisiljeni poslovati protuzakonito ili protivno ekonomskoj logici poslovanja s gubitkom. Također, predlažemo još jedan smjer, sve kako bismo zaštitili gotovo 9.000 malih trgovina, koje su „prva pomoć“ našim sugrađanima, a često i jedina opcija na selima i otocima“, ističe predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil.

Naime, uz ograničenje marže HOK predlaže i da se primijene kriteriji razvrstavanja gospodarskih subjekata prema veličini na način da se sve obrtnike u kategoriji mikro poduzetnika do 10 zaposlenih izuzme iz obveze provedbe nove odluke o kontroli cijena.

Pročitajte više » | Napisano 22.01.2025.

Konferencija

Konferencija "Razvojem zelene infrastrukture do klimatski neutralnih gradova"


Gradska skupština Grada Zagreba, gradonačelnik Grada Zagreba i REGEA u suradnji s Europskim odborom regija, Inicijativom Europske komisije Climate Pact i njihovim nacionalnim koordinatorima DOOR i ECORYS organiziraju 14. veljače 2025. u Staroj gradskoj vijećnici, Ulica sv. Ćirila i Metoda 5, Zagreb, konferenciju „Razvojem zelene infrastrukture do klimatski neutralnih gradova“.

Sve više gradova bori se s izazovima neodržive urbanizacije, s degradacijom i gubitkom prirodnog kapitala, klimatskim promjenama i povećanjem rizika od klimatskih katastrofa. Stoga urbana područja i gradovi moraju usvojiti nove strategije za rješavanje razvojnih izazova, upravljanje zelenom infrastrukturom u urbanim područjima, ali i implementaciju mjera prilagodbe klimatskim promjenama.

Na tri panela Konferencije pružit ćemo na uvid primjere dobre prakse svim ključnim dionicima te razmijeniti iskustva europskih i hrvatskih gradova, načine na koje su detektirali potrebe i mogućnosti razvoja zelene infrastrukture u svojim sredinama, na koje su proveli ili provode javne politike i projekte te krenuli putem klimatske neutralnosti. Uključivanjem ostalih dionika poput akademske zajednice, sektora nevladinih udruga, financijskog i poslovnog sektora i inovacijske zajednice zajedno s najvažnijim političkim akterima i građanima, na ovoj ćemo konferenciji dodatno potaknuti raspravu kako se bolje i učinkovitije nositi s izazovima čije je rješavanje ključno za postizanje klimatske neutralnosti.

Prijaviti se možete putem sljedeće poveznice.

Službena stranica konferencije.

Izvor: Skupština Grada Zagreba

Pročitajte više » | Napisano 22.01.2025.

Željeli biste postati mentor i uključiti se u provedbu naukovanja, a ne znate kako?

Željeli biste postati mentor i uključiti se u provedbu naukovanja, a ne znate kako?

Željeli biste postati mentor i uključiti se u provedbu naukovanja, a ne znate kako?
Hrvatska obrtnička komora je u okviru projekta Erasmus+ Zajedničko mentorstvo izradila e-modul iz osnovnih znanja o poučavanju učenika na naukovanju. Ovaj online tečaj je besplatan za sve polaznike, a pomoći će vam prilikom pripreme za polaganje ispita iz osnovnih znanja o poučavanju učenika na naukovanju, polaganja majstorskog ispita ili ako želite osvježiti svoja znanja o poučavanju učenika.

Kako se upisati?

Upis u e-modul provodi se putem prijave na platformu Loomen. Postupak je opisan ovdje.

Poslodavci koji su mentori ili u svojem obrtu imaju zaposlene mentore, prijemom učenika na naukovanje odgajaju svoje buduće djelatnike. Stručno - pedagoški rad s mladim ljudima čini mentora uglednom osobom u društvu.

Ulaže li mentor svoje stručno znanje i organizatorske sposobnosti u mladog čovjeka, već nakon godinu dana naučnik može obavljati znatan dio posla u zanimanju za koje se školuje i na taj način pridonijeti uspješnijem poslovanju.

Mentor u svom radu ima trojaku odgovornost: prema učeniku, prema osobnom poslovanju i prema gospodarstvu i društvu.

Odgovornost prema učeniku odnosi se na:

pružanje najbolje moguće izobrazbe
skrb o odgoju učenika
brigu i pažnju o tome da posao koji učenik obavlja ne ugrožava njegov tjelesni ili psihički razvoj
osiguravanje primjerenog pristupa učenika u svijet njegova zanimanja i rada.
Odgovornost prema osobnom poslovanju odnosi se na:

stvaranje kvalificiranog podmlatka
održavanje radne sposobnosti u svojoj radionici
skrb o ekonomičnosti izobrazbe
temeljnu i potpunu naobrazbu učenika koja će pridonositi razvoju poslovanja obrta.
Odgovornost prema gospodarstvu i društvu odnosi se na:

izobrazbu i odgoj radno sposobnog građanina
održavanje stalne radne sposobnosti sveukupnog gospodarstva
održavanje i povećanje životnog standarda ljudi putem viših stručnih kvalifikacija
odgojni doprinos razvitku demokratskog načina mišljenja i tržišnog gospodarenja.
Napomena: E-modul izrađen je u okviru Erasmus+ projekta Joint Mentorship: Better Cooperation for Better VET (broj projekta: 2022-HR01-KA220-VET-000086943). Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije.

Pročitajte više » | Napisano 21.01.2025.

HOK ponovio zahtjev vezan uz ograničenje cijena: Ograničite marže, a ne cijene

HOK ponovio zahtjev vezan uz ograničenje cijena: Ograničite marže, a ne cijene


Predstavnici trgovaca Hrvatske obrtničke komore nazočili su sastanku s predsjednikom Vlade RH, ministrima, guvernerom Hrvatske narodne banke i svim ključnim dionicima u sektoru trgovine povodom najave promjene i proširenja liste proizvoda kojima će Vlada ograničiti cijene, ali i najavljenog povećanja cijena. Vladajući su predstavili komparativnu analizu cijena pojedinih proizvoda u Hrvatskoj i drugim zemljama Europske unije, a predsjednik Vlade RH apelirao je na sve uključene da ulože napore kako sugrađane ne bi opterećivali povećanjem cijena prehrambenih proizvoda.

Član Predsjedništva Hrvatske obrtničke komore Darko Knežević ponovio je već upućeni stav trgovaca Hrvatske obrtničke komore nadležnom Ministarstvu: Ceh trgovaca HOK-a traži ograničavanje visine marže na proizvode, a ne krajnje cijene proizvoda. Na ovaj način ograničene cijene onemogućavaju konkurentnost malih trgovaca koji ne mogu imati iste nabavne cijene kao trgovački lanci.

Naime, neki proizvodi koji su sada obuhvaćeni Vladinom Odlukom o ograničavanju cijena za male trgovce imaju veću nabavnu cijenu od one finalne maksimalne koja je propisana Odlukom. Mali trgovci su na ovaj način stavljeni još u nepovoljniji položaj u odnosu na velike trgovačke lance koji imaju puno manje nabavne cijene. Tako su pojedini mali trgovci povukli pojedine proizvode obuhvaćene Odlukom s polica, jer trpe izravne gubitke imajući ih u ponudi, a što je i protivno čl. 64. Zakona u trgovini koji „prodaju robe ispod njezine nabavne cijene s porezom na dodanu vrijednost“ karakterizira kao nepošteno trgovanje.

Dodatno, sektor trgovine, osobito mali trgovci, pogođeni su i ograničenjem rada nedjeljom, a svaki dodatni udar otežava ugroženo poslovanje za one najmanje i najranjivije. Komora je u nekoliko navrata Ministarstvu gospodarstva uputila zahtjev da se svakom obrtniku odnosno poduzetniku omogući da potpuno samostalno i bez ograničenja određuje radno vrijeme svojeg prodajnog objekta. Najviše pogođenima smatraju se male obiteljske trgovine u kojim djelatnost obavlja obrtnik sam i uz pomoć članova obitelji ili uz eventualno jednu zaposlenu osobu. Poslujući na taj način obrtnik kao samozaposlena osoba i poduzetnik te članovi obitelji preuzimaju na sebe obavljanje djelatnosti nedjeljom, što znači da se ne ugrožavaju prava radnika. Naglasak je stavljen i na obrtnike koji posluju na grobljima i svetištima vezanima uz crkve te suvenirnicama, a koji su poslovni i tržišno orijentirani upravo na dane kada građani u najvećoj mjeri posjećuju spomenuta mjesta – na nedjelje i blagdane.

„Ono što je na dobrobit naših sugrađana na dobrobit je i obrtnika, ali treba jasno razlikovati tržišnu poziciju malih obrtnika trgovaca – njih gotovo 9.000 - i primjerice trgovačkih lanaca, ne mogu se tretirati na isti način. Posljednjim ograničenjima u sektoru trgovine na udaru su upravo oni koji ne bi smjeli biti – najmanji i najranjiviji. Male trgovine su „prva pomoć“ građanima, često i srca gradskih kvartova, ali i čitavih sela i otoka te su kao takvi nezamjenjivi i trebaju posebnu skrb. Ograničenja radnog vremena, a onda i cijene i ponude to definitivno nisu i dodatno ugrožavaju njihovu egzistenciju“, apelira predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil.

Pročitajte više » | Napisano 17.01.2025.