Zakoni i propisi
- GRADITELJSTVO
- Zakon o prostornom uređenju i gradnji (pročišćeni tekst)
- Zakon o arhitektonskim i inžinjerskim poslovima i djelatnostima u prostornom uređenju i gradnji (NN 152/08)
- Pravilnik o suglasnosti za započinjanje obavljanja djelatnosti građenja (NN 43/09)
- Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje(2015)
- Zakon o gradnji
- PRIJEVOZ
- Zakon o prijevozu u cestovnom prometu (pročišćeni tekst)
- Promjene zakona o prijevozu u cestovnom prometu (124/09)
- Pravilnik o posebnim uvjetima za parkiranje (NN 104/05)
- Pravilnik o raspodjeli dozvola za međunarodni prijevoz (NN 120/05)
- Promjene pravilnika o raspodjeli dozvola za međunarodni promet (NN 102/07)
Izdvojene novosti
Hrvatska obrtnička komora dokazala pravo na porezni štit za obrtnike dohodaše koji su primili mjeru za očuvanje radnih mjesta
Sekcija računovođa Hrvatske obrtničke komore, zabrinuta zbog različitih tumačenja u praksi, uputila je Središnjem uredu Porezne uprave još početkom prosinca 2020. godine konkretne i ujednačene prijedloge rješenja problematike evidentiranja potpora za očuvanje radnih mjesta i oslobođenja plaćanja pripadajućih doprinosa, specifično za svaki pojedini oblik oporezivanja. Usvajanje prijedloga osobito je važno svim obrtnicima korisnicima mjera za očuvanje radnih mjesta odnosno svim računovođama prilikom zaključenja poslovnih knjiga.
Središnji ured Porezne uprave potvrdio da su prijedlozi Hrvatske obrtničke komore o načinu evidentiranja otpisanih iznosa doprinosa kao izdataka u skladu sa zakonskim propisima. To znači da:
obveznici poreza na dohodak koji dohodak utvrđuju na temelju poslovnih knjiga otpisani iznos doprinosa MIO II evidentiraju kao izdatak u naravi, budući da je time za radnika i vlasnika obrta zaista podmiren trošak doprinosa za MIO II stup
obveznici poreza na dohodak koji dohodak utvrđuju na temelju poslovnih knjiga otpisane iznose doprinosa (MIO I stup i zdravstveno osiguranje) evidentiraju kao izdatak u naravi, budući da su time za radnika i vlasnika obrta zaista podmireni troškovi obveznih doprinosa
U oba navedena slučaja, stvara se 'porezni štit' , budući da se poslovnim primicima poreznog razdoblja ne smatraju primici po osnovi potpora primljenih radi ublažavanja posebnih okolnosti.
Nažalost, nije prihvaćen prijedlog Hrvatske obrtničke komore da se iznos primljene potpore za vlasnike obrta, obveznike poreza na dohodak koji dohodak utvrđuju na temelju poslovnih knjiga evidentira kao izdatak. Odbijeni prijedlog sugerirao je evidenciju uplaćenog iznosa kao izdatak putem žiro računa (ako je isto isplaćeno) ili kao izdatak u naravi (ukoliko isto nije bilo isplaćeno).
Odgovor Središnjeg ureda Porezne uprave pročitajte ispod ove objave.
https://www.hok.hr/sites/default/files/article-docs/2021-01/Evidencija%20potpora%20za%20o%C4%8Duvanje%20radnih%20mjesta%20sukladno%20propisima%20o%20porezu%20na%20dohodak%2C%20odgovor%20Sredi%C5%A1njeg%20ureda%20Porezne%20uprave.pdf
Pročitajte više » | Napisano 21.01.2021.
YTILI program stipendiranja mladih poduzetnika
Nova prilika za EU poduzetnike između 25 i 35 godina starosti - Američka inicijativa za okupljanje poduzetnika iz Europe usmjerena na unapređivanje poduzetništva i uspostavljanje partnerstva među poslovnim liderima iz Europe i Sjedinjenih američkih država otvorila je prijave za stipendiranje. Prijave su otvorene od 4. siječnja do 1. ožujka 2021. godine. YTILI stipendisti trebali bi biti predani svom poslu ili društvenom pothvatu te biti inovativna i pozitivna pokretačka snaga u svojim matičnim zajednicama. Stipendija obuhvaća:
Pet tjedana stručne prakse u SAD-u Virtualni i osobni mini MBA program
Europski regionalni kongres inovacija
Grant za profesionalan razvoj
Međunarodnu razmjenu
Više o programu i prijavi potražite ovdje: https://lnkd.in/e67NUPY
Pročitajte više » | Napisano 14.01.2021.
Isplata potpore zbog uništenja imovine zaposlenika uslijed prirodne katastrofe neoporeziva za poslodavca
Vlada je na prijedlog predsjednika Republike Hrvatske 4. siječnja 2021. usvojila Odluku kojom je formalno proglašena katastrofa zbog potresa za područje Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije. Time je omogućeno poslodavcima da zaposleniku neoporezivo isplate potporu zbog uništenja i oštećenja imovine zbog elementarne nepogode.
Naime, člankom 4. stavkom 4. Pravilnika o porezu na dohodak propisano je da se potpore zbog uništenja i oštećenja imovine zbog elementarnih nepogoda koje poslodavac isplaćuje radniku ne smatraju primitkom od kojeg se utvrđuje dohodak od nesamostalnog rada ako se radi o potpori zbog uništenja i oštećenja imovine zbog prirodne katastrofe koju je proglasila Vlada RH pod uvjetom da su omogućeni svim radnicima koji su pretrpjeli štetu.
Iznos potpore ne može biti viši od procijenjene štete.
Pročitajte više » | Napisano 12.01.2021.
Hrvatska obrtnička komora protiv donošenja Uredbe o praćenju i izvješćivanju o učincima pandemije koronavirusa
Hrvatska obrtnička komora (HOK) uputila je Ministarstvu financija niz primjedbi na prijedlog Uredbe o praćenju i izvješćivanju o učincima pandemije koronavirusa i mjera za pomoć gospodarstvu, a s konačnim prijedlogom da se odustane od donošenja predložene Uredbe.
HOK smatra da se ovime dodatno opterećuje gospodarstvo u vidu podnošenja novih obrazaca jer se samim prijedlogom Uredbe utvrđuje i ovlast Financijske agencije za korištenje podataka Porezne uprave, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje te podatka iz evidencije drugih tijela i ustanova.
Iz odredba čl. 4. proizlazi da Financijska agencija uz Hrvatsku narodnu banku postaje tijelo koje može od banaka zatražiti dostavu podataka, što predstavlja uspostavljanje vrlo neobičnih odnosa nadređenosti i podređenosti, čak i u uvjetima pandemije.
HOK je prigovorio i na predloženi rok podnošenja izvješća, na obveznike podnošenja izvješća, na pravo Financijske agencije na naknadu (osobitu u djelu da FINA samostalno svojim cjenikom propisuje visinu naknade), na visinu predviđene kazne, retroaktivnost same Uredbe (početno razdoblje od 01.04.2020. godine), javno dostupne podatke o vlasniku obrta ali i na nejasno određene podatke izvještaja o učincima pandemije koronavirusa na živote građana, što je člankom 1. predviđeno kao jedna od svrha prikupljanja podataka.
Obveza podnošenja kvartalnih izvješća nedavno je ukinuta u cilju administrativnog rasterećenja gospodarstva i nema nikakve potrebe ponovnog uvođenja obveze obrtnicima i poduzetnicima, pogotovo jer su isti ti podaci već dostupni iz drugih izvora. I do sada su kreditne i financijske institucije od poduzetnika zahtijevale izvještaje u vidu tromjesečnih i/ili mjesečnih pregleda prihoda, rashoda, otvorenih stavaka kupaca, dobavljača, kreditnih obveza, dostavu analitičke bruto bilance za obveznike poreza na dobit iz kojih ove institucije mogu izračunati potreban Covid score.
Pročitajte više » | Napisano 12.01.2021.
Produženje potpore HZZ-a za skraćivanje radnog vremena i dopuna potpore za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima koronavirusom i posljedicama katastrofe uzrokovane potresom
Najvažnije novine uključuju produženje potpore skraćivanje radnog vremena do 31. prosinca 2021., kao i dopunu potpore za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima koronavirusom (Covid-19) i posljedicama katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije za siječanj i veljaču
Izmjenama, Potporu skraćenja radnog vremena moći će ostvariti poslodavci za privremeno uvođenje punog radnog vremena radnika u trajanju kraćem od mjesečnog fonda sati, i to do najviše 90% radnih sati prema kalendaru radnog vremena koja na godišnjoj razini ne može biti viša od 70% godišnjeg fonda radnih sati. S obzirom na stanje u gospodarstvu, Hrvatski zavod za zapošljavanje i dalje nastoji svoje aktivnosti usmjeravati na očuvanje radnih mjesta u djelatnostima/sektorima koji su najugroženiji te pomoći poslodavcima kod kojih je zbog posebnih okolnosti uvjetovanih koronavirusom (COVID - 19) došlo do privremenog smanjenja opsega posla Potpora za očuvanje radnih mjesta - Skraćivanje radnog vremena produžuje se do 31.12.2021.godine.
Poslodavcima s područja u kojima je proglašena katastrofa uzrokovana potresom za područje Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije bez obzira na djelatnost i pad prometa i to u slučaju kada su zbog objektivnih razloga poslovno-proizvodi procesi bitno smanjeni ili onemogućeni imati će pravo na potporu u iznosu od 4.000 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu.
Objektivni razlozi su: nastale znatne štete uzrokovane potresom na poslovnim ili proizvodnim pogonima i/ili nemogućnost dolaska radnika na posao temeljem čega se ne može uspostaviti normalno poslovanje odnosno proizvodnja. Zbog izvanrednih okolnosti uslijed situacije izazvane potresom nastoji se pomoći poslodavcima s područja Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije kako bi očuvali poslovnu aktivnost.
Također, Potpora za očuvanje radnih mjesta u zaštitnim radionicama, integrativnim radionicama i radnim jedinicama za zapošljavanje osoba s invaliditetom čija je djelatnost pogođena koronavirusom (COVID – 19) nastavlja se provoditi do 30. lipnja 2021.
Više informacija o potporama za očuvanje radnih mjesta potražite na ovoj poveznici.
Preuzeto sa: https://www.hzz.hr/novosti-priopcenja/nove-mjere-podrucja-pogodjena-potresom-i-nastavak-osi-i-srv-za-2021.php
Pročitajte više » | Napisano 11.01.2021.