Izdvojene novosti


Održana konferencija „Tradicija i nacionalni identitet – zaštita oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode“

Održana konferencija „Tradicija i nacionalni identitet – zaštita oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode“

thumb
thumb
thumb
thumb
Važnost zaštite oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode bile su tema konferencije koju su u Hrvatskoj obrtničkoj komori organizirali Državni zavod za intelektualno vlasništvo u suradnji s Europskom komisijom i Uredom Europske unije za intelektualno vlasništvo.

Održana je povodom uspostavljanje novog jedinstvenog sustava zaštite na razini Europske unije za oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, po uzoru na sličan sustav koji je već uspostavljen za poljoprivredne i prehrambene proizvode, a koji bi trebao zamijeniti dosadašnji nacionalni sustav zaštite ovih oznaka u Republici Hrvatskoj.

Stručnjaci iz domaćih te europskih i međunarodnih institucija te sami obrtnici kao potencijalni korisnici novog europskog sustava zaštite oznake zemljopisnog podrijetla raspravljali su o prednostima i izazovima novog sustava.

Glavna tajnica Hrvatske obrtničke komore Violeta Jelić u panelu „Izazovi i mogućnosti zaštite tradicionalnih proizvoda“ istaknula je kako je važno registrirati proizvode na taj način iz više razloga: očuvanja obrta koji nestaju, popularizacije potražnje, podizanja konkurentnosti obrtničkih proizvoda te transparentnosti prema potrošačima: „Nama kao Hrvatskoj obrtničkoj komori je konkurentnost naših obrtnika vrlo važna i učinit ćemo sve kako bi im omogućili da što bolje plasiraju svoj proizvod, da što lakše prođu kroz postupak registracije te dođu do oznake zemljopisnog podrijetla. Na taj način štitimo svoj identitet te osiguravamo prepoznatljivost na velikom europskom i svjetskom tržištu“.

Zaključno je istaknula kako će Hrvatska obrtnička komora u suradnji s Državnim zavodom intelektualno vlasništvo imati veliku ulogu u informiranju proizvođača o postupku registracije te će im biti na raspolaganju da što lakše prođu kroz postupak i dođu do znaka zemljopisnog podrijetla.

Foto:HOK

Pročitajte više » | Napisano 14.04.2025.

Bitne promjene u taksi prijevozu - pitanja i odgovori

Bitne promjene u taksi prijevozu - pitanja i odgovori


Zbog velikog broja upita, Hrvatska obrtnička komora izradila je dokument s najčešćim pitanjima i odgovorima vezanim uz izmjene i dopune Zakona o prijevozu u cestovnom prometu te Pravilnika o posebnim uvjetima za vozila kojima se obavlja javni cestovni prijevoz i prijevoz za vlastite potrebe.

Dokument s najčešćim pitanjima i odgovorima dostupan je za preuzimanje na dnu stranice.

Snimku edukacije na temu bitnih promjena u taksi prijevozu možete pogledati ovdje, a prezentaciju s edukacije pronaći ćete također pri dnu stranice.


Preuzimanja
Naziv datoteke Veličina
Bitne promjene u taksi prijevozu, pitanja i odgovori.pdf 216.1 KB
Bitne promjene u taksi prijevozu_prezentacija.pdf

Pročitajte više » | Napisano 11.04.2025.

Otvoren novi natječaj Državnih nekretnina za zakup 24 poslovna prostora u 10 gradova

Otvoren novi natječaj Državnih nekretnina za zakup 24 poslovna prostora u 10 gradova

Državne nekretnine objavile su i treći ovogodišnji natječaj za zakup poslovnih prostora u vlasništvu RH, a ponuđeni prostori nalaze se u gradovima: Zagreb, Cres, Karlovac, Osijek, Petrinja, Pula, Rijeka, Umag, Varaždin i Vukovar.

Ponude se zaprimaju do 28. travnja 2025. do 12 sati.

U Zagrebu se daje u zakup 8 poslovnih prostora (prvotno 9; za prostor oglašen u Šeferovoj 10 objavljena je obavijest o djelomičnom poništenju natječaja), u Rijeci je ponuđeno pet, tri su u Osijeku, a po jedan u preostalim gradovima.

Obilasci i pregledi prostora organizirani između 14. i 17. travnja prema rasporedu objavljenom u javnom pozivu Z-3/25. Kod obilaska prostora nije potrebna prethodna najava, a na natječaju mogu sudjelovati pravne osobe, obrtnici ili osobe koje obavljaju samostalnu profesionalnu djelatnost.

Više informacija pronađite OVDJE.

Fotografije prostora s tlocrtima mogu se pronaći OVDJE.

Foto: Freepik.com

Pročitajte više » | Napisano 11.04.2025.

Najavljene nove prilike za uslužni sektor: Potpore za ulaganja u obnovljive izvore energije

Najavljene nove prilike za uslužni sektor: Potpore za ulaganja u obnovljive izvore energije


HAMAG-BICRO najavio je nove financijske instrumente namijenjene turističkom sektoru, s posebnim naglaskom na obiteljske i male hotele. Potpore će se usmjeriti na ulaganja usmjerena na zelenu tranziciju – projekte energetske učinkovitosti, ugradnju dizalica topline, solarnih sustava i druge oblike ulaganja u održivu energetiku.

Program će se provoditi putem Ministarstva regionalnog razvoja, u suradnji s HBOR-om i pet poslovnih banaka. Ukupan iznos kreditne linije iznosi gotovo 300 milijuna eura, a korisnicima će biti omogućeni krediti do iznosa od 3 milijuna eura. Za projekte koji ostvaruju energetsku uštedu od najmanje 60%, predviđen je povrat do 50% iznosa, odnosno djelomični otpis glavnice kredita – do najviše 1,5 milijuna eura. Povrat sredstava bit će proporcionalan postignutim energetskim uštedama. Prema dostupnim informacijama objava se očekuje krajem godine.

Pozivamo sve zainteresirane da prate objave HAMAG-BICRO-a i drugih nadležnih tijela kako bi pravovremeno dobili informacije o uvjetima i dostupnim potporama.

Foto: Freepik.com

Pročitajte više » | Napisano 10.04.2025.

HOK traži izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju u korist obrtnika i radnika

HOK traži izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju u korist obrtnika i radnika

Hrvatska obrtnička komora ponovno je ukazala na probleme s kojima se u poslovanju, a vezano za zdravstveno osiguranje susreću obrtnici te zatražila izmjene Zakona putem e-Savjetovanja koje je završilo 5. travnja 2025.

S ciljem rasterećenja obrtnika, ponovljen je zahtjev HOK-a da se obrtniku omogući oslobođenje od plaćanja doprinosa i pravo na naknadu nakon 14 dana bolovanja. Također, ponovno je ukazano na problematiku da obrtnik koji u trenutku otvaranja bolovanja ima dug za zdravstveno osiguranje čak i 0,01 eura, ima pravo koristiti samo hitnu medicinsku pomoć, a puni opseg prava tek nakon što obrtnik podmiri dug za doprinos.

"Kako prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja obuhvaćaju i pravo na novčanu naknadu, primjena ove odredbe u praksi za obrtnike izaziva probleme koji predstavljaju njihovu diskriminaciju u odnosu na ostale građane RH. Primjerice, obrtniku koji nije dva mjeseca platio doprinos za zdravstveno osiguranje, pogotovo ako je nastupila bolest ili ozljeda na radu, naknada za bolovanje priznaje se tek od dana uplate duga. Smatramo da mu je potrebno pravo na naknadu priznati od dana nastupa bolesti ili ozljede, jer je upravo za tu činjenicu vezano ostvarivanje prava na bolovanje odnosno na odsutnost s posla radi spriječenosti za rad uzrokovane bolešću ili ozljedom", smatra predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil.

HOK je ponovio i svoj zahtjev da se isplata naknade za bolovanje radnika na teret poslodavca treba smanjiti na razdoblje do 14 dana (dva tjedna). Naime, u takvim situacijama poslodavci su suočeni s predugim razdobljem u kojem je potrebno obračunati i isplatiti na svoj teret bolovanje radniku koji je izvan rada, a drugi radnik koji preuzima obveze radnika koji je trenutno na bolovanju u pravilu za to razdoblje dobiva stimulaciju za rad, ili mu se obračunavaju i plaćaju prekovremeni rad ili se mora zaposliti dodatnog radnika te zapravo poslodavac za to razdoblje ima „dvostruki trošak“.

Dodatni problem koji se javlja je i obveza poslodavca da naknadu plaće nakon 42 dana također isplaćuje poslodavac na svoj teret te naknadno potražuje povrat sredstava od HZZO-a, što financijski opterećuje poslovanje, posebno za radnike starije od 70 godina koji u potpunosti padaju na teret poslodavca. Prema javno dostupnim podacima, u Hrvatskoj je najčešće trajanje bolovanja 14 dana.

Đurđica Mostarčić, predsjednica Sekcije računovođa HOK-a, navodi i problem koji u praksi stvara priznavanje prava na bolovanje te naknade plaće za vrijeme bolovanja prouzročenog ozljedom na radu ili profesionalnom bolesti. Naime, za razliku od „običnog“ bolovanja, naknadu za bolovanje isplaćuje HZZO od prvog dana bolovanja, ali tek nakon priznate ozljede na radu. To znači ispravak plaća za nekoliko mjeseci unatrag, ispravak platnih lista, ispravak već provedenih knjiženja, ispravak JOPPD obrasca. Stoga je predloženo da se u dogovoru s Ministarstvom financija pronađe način obrade ovakvih naknadnih podataka.

Ponovljen je i zahtjev da HZZO uskladi svoj način obračuna kada radnik koristi bolovanje za dijete mlađe od 7 godina. Sekcija računovođa HOK-a traži da se primjenjuje propisani način obračuna, točnije da naknada plaće radnicima treba biti vezana uz osnovicu za naknadu plaće (prosjek plaće), limitirana proračunskom osnovicom, a ne vezana uz proračunsku osnovicu. Trenutni način obračuna refundacije ide na štetu radnika i poslodavca.

Pročitajte više » | Napisano 08.04.2025.