Zakoni i propisi
- GRADITELJSTVO
- Zakon o prostornom uređenju i gradnji (pročišćeni tekst)
- Zakon o arhitektonskim i inžinjerskim poslovima i djelatnostima u prostornom uređenju i gradnji (NN 152/08)
- Pravilnik o suglasnosti za započinjanje obavljanja djelatnosti građenja (NN 43/09)
- Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje(2015)
- Zakon o gradnji
- PRIJEVOZ
- Zakon o prijevozu u cestovnom prometu (pročišćeni tekst)
- Promjene zakona o prijevozu u cestovnom prometu (124/09)
- Pravilnik o posebnim uvjetima za parkiranje (NN 104/05)
- Pravilnik o raspodjeli dozvola za međunarodni prijevoz (NN 120/05)
- Promjene pravilnika o raspodjeli dozvola za međunarodni promet (NN 102/07)
Izdvojene novosti
Erasmus+ Joint Mentorship: održan regionalni tematski sastanak u Rijeci
thumb
thumb
thumb
thumb
U Rijeci je 18. siječnja 2024. godine održan regionalni tematski sastanak Izazovi u komunikaciji i suradnji između dionika u provedbi praktične nastave za vezane obrte (JMO model obrazovanja) na kojem su sudjelovali nastavnici iz strukovnih škola te mentori kod poslodavaca. Tema sastanka bili su izazovi u komunikaciji i suradnji između dionika u provedbi praktične nastave u obrazovanju za vezane obrte, a cilj sastanka je bio identificirati izazove s kojima se susreću voditelji praktične nastave i mentori u obrtničkim radionicama te kroz moderirane rasprave pronaći moguća rješenja identificiranih izazova. Kao što je predsjednik Obrtničke komore Primorsko-goranske županije dr.sc. Emil Priskić naglasio u uvodnom obraćanju, ovakva događanja su izuzetno bitna za povezivanje i suradnju svih dionika, jer samo tako dolazimo do boljeg strukovnog obrazovanja i kvalitetne radne snage.
Neke od tema za diskusiju među sudionicima su bile:
uloge, odgovornosti i međusobna očekivanja pojedinih dionika u naukovanju (učenika, roditelja, nastavnika, mentora),
rješavanje izazova problema - primjeri situacija iz prakse,
primjeri dobre prakse,
zajednički prijedlozi za poboljšanje suradnje.
Na temelju grupnog rada i međusobne diskusije o navedenim temama, sudionici tematskog sastanka donijeli su sljedeće zaključke:
bitno je raditi na uspostavi otvorene i konkretne komunikacije između škola i obrta, a bitno je uključiti i roditelje, jer odnos učenika prema radu i učenju ovisi i o roditeljima,
veliki izazov je raditi na osiguranju dovoljnog broja licenciranih radionica i motivaciji obrtnika da uzmu učenike na naukovanje u svoje radionice,
iznimno važan element o kojem treba razgovarati je i kontinuitet praktične nastave i sudionici su zaključili da je potrebno raditi prema osiguranju minimalno tjedan dana praktične nastave u kontinuitetu,
edukacije, informativne kampanje i savjetodavna podrška svim dionicima, a posebno obrtnicima je ključna za kvalitetu provedbe praktične nastave.
Na kraju sastanka, svi sudionici su zaključili da je ključna pouka radionice bila kako nešto riješiti, a ne čekati odgovor tko će riješiti pojedine probleme.
Regionalni tematski sastanak održan je kao dio projektnih aktivnosti u sklopu Erasmus+ projekta Joint Mentorship: Better Cooperation for Better VET (Zajedničko mentorstvo: Boljom suradnjom do boljeg strukovnog obrazovanja) kojeg provodi Hrvatska obrtnička komora. Tematski sastanci su dio aktivnosti kojima se nastoji unaprijediti suradnja među dionicima u strukovnom obrazovanju, odnosno uspostaviti dugoročna regionalna i lokalna partnerstva među strukovnim školama i obrtnicima koji provode učenje temeljeno na radu u svojim radionicama s obzirom da je partnerska suradnja temelj kvalitetnog strukovnog obrazovanja.
Više informacija o projektu možete pronaći na sljedećoj poveznici: https://e-mentor.eu/hr/naslovna/.
Pročitajte više » | Napisano 22.01.2024.
9. Zagrebački obrtnički sajam
Na Zagrebačkom Velesajmu će se 24. i 25. siječnja održati 9. Zagrebački obrtnički sajam u organizaciji Obrtničke komore Zagreb uz potporu Grada Zagreba, Zagrebačke županije i gradova iz zagrebačkog prstena.
Sajam srednjih obrtničkih strukovnih škola ponovno stiže na Zagrebački Velesajam s bogatim i širokim programom predstavljanja prilika i vrhunskih zanimanja budućim srednjoškolcima. Ovogodišnje osmašice i osmaši imat će priliku posjetiti štandove 22 srednje strukovne škole gdje će moći pronaći sve informacije o programima i zanimanjima. Imat će priliku upoznati različite obrtnike, čuti njihove priče uspjeha i dobiti uvid u svjetske trendove.
U dva dana održavanja, Sajam će posjetiti više od 5.500 djece završnih razreda osnovnih škola s područja Zagreba i Zagrebačke županije. Obrtničke strukovne škole su u koraku s vremenom, pružajući pristup najnovijim tehnologijama i metodama rada. Na Sajmu će učenici moći doživjeti praktično učenje, vidjeti inovativne projekte te otkriti brojne novosti koje će im moći pomoći da steknu relevantne vještine i budu konkurentni na tržištu rada. Moći će upoznati i porazgovarati i sa samim obrtnicima koji će im predstaviti svoje poslove, mogućnosti koje nude za zapošljavanje i stipendiranje.
Izuzetno bogat cjelodnevni program uključivat će brojne prezentacije zanimanja: kozmetičarke će pokazivati beauty rutine, kuhari će imati cooking show, baristi će miksati različite koktele, a automehaničari će popravljati automobile. I ove godine groomeri će uljepšavati nezbrinute pse iz skloništa Dumovec kako bi što lakše pronašli svoje vlasnike i tople domove. U prezentaciji intelektualnih usluga, srednjoškolci će na dva dana postati novinari koji će voditi razne intervjue. Održat će se modne revije frizura iz filmskih mjuzikala te s temom dizajna odjeće, nastupat će školski bendovi, te će građevinari i cvjećari imati nagradne radionice.
Sajam se održava u organizaciji Obrtničke komore Zagreb uz potporu Grada Zagreba, Zagrebačke županije i gradova iz zagrebačkog prstena – Jastrebarskog, Ivanić-Grada, Svetog Ivana Zeline, Vrbovca, Velike Gorice, Zaprešića, Samobora, Dugog Sela i Svete Nedelje. Svi učenici dobit će brošuru sa informacijama o svim srednjim strukovnim školama, upisima i postupcima prijava te opisima zanimanja kako bi nakon posjete što lakše odabrali svoju srednju školu. Posjetitelje očekuju i brojne nagradne igre. Za upise u srednje strukovne škole iz godine u godinu vlada sve veći interes, a obrtnici su sve traženiji i njihov broj je u stalnom porastu. Obrtničke strukovne škole potiču kreativnost i inovacije. Ako imate san ili želite pokrenuti vlastiti posao, ovo je mjesto gdje ćete pronaći mentore i podršku koji će vam pomoći ostvariti vaše poduzetničke ambicije.
Spremite se za uzbudljivo putovanje kroz radionice, prezentacije i demonstracije koje će vam pomoći otkriti svoje istinsko zanimanje. Ne propustite priliku otkriti svoj put prema uspjehu!
9. ZOS čeka s otvorenim rukama, spreman odvesti vas na nevjerojatno putovanje oblikovanja vaše stručne karijere.
Izvor: Obrtnička komora Zagreb
Pročitajte više » | Napisano 22.01.2024.
Studenti Visoke škole dizajna i tekstila "HEL-Mo Mode" iz Belgije posjetili Hrvatsku obrtničku komoru
thumb
thumb
thumb
thumb
thumb
thumb
thumb
thumb
Hrvatska obrtnička komora ugostila je studente i profesore Visoke poslovne škole dizajna i tekstila "HEL-Mo Mode" iz Kraljevine Belgije, koji su posjetili Republiku Hrvatsku u sklopu studijske posjete. Posjet je bio organiziran u suradnji s "AWEX Zagreb", organizacijom za promicanje belgijske regije Valonije u svijetu i Trgovinskim odjelom Veleposlanstva Kraljevine Belgije u Zagrebu.
Susret je uveličao i Veleposlanik Kraljevine Belgije u Zagrebu Njegova Ekselencija William de Baets koji je naglasio važnost edukacije za obrtnička i poduzetnička zanimanja. Izrazio je zahvalnost i Hrvatskoj obrtničkoj komori na vremenu i trudu uloženom u doček studenata te im poželio dobrodošlicu, ističući važnost praktičnog iskustva i upoznavanja tržišta, ali i naroda koji žive u državama članicama Europske unije.
Goste iz Belgije dočekali su predstavnici Hrvatske obrtničke komore, među kojima su bili Sanja Želinski-Matunec, zamjenica glavne tajnice HOK-a i savjetnica u Uredu predsjednika, Sanja Martinovsky, voditeljica Odjela za gospodarstvo i savjetovanje te savjetnik Dražen Horvat iz istog odjela. Gostima su predstavili povijest Komore, njezinu ulogu u razvoju i poticanju obrtništva, te organizaciju same Komore i podatke vezane uz hrvatsko obrtništvo.
U interaktivnoj raspravi s nizom pitanja i komentara, studenti su izrazili interes za informacije o samoj zgradi Komore, njezinu ustroju, te glavnim zadacima u povezivanju članova Komore s inozemnim gospodarskim institucijama. Također, zanimali su se za model školovanja za obrtnička zanimanja i mogućnosti daljnjeg visokog obrazovanja obrtnika.
Vlasnik obrta "APOLLO" iz Zagreba Josip Karamatić predstavio je svoj obrt i kolekciju ručno rađenih proizvoda, uključujući kožne i pletene torbice, novčanike i torbe. Odgovarao je na upite studenata i profesora o tehnikama rada i strojevima korištenim pri izradi proizvoda. Na najbolji mogući način, Karamatić je predstavio primjer hrvatskog obiteljskog obrta posjetiteljima iz Belgije.
Nakon obilaska Komore i završetka sastanka, belgijska delegacija posjetila je nekoliko obrtnika u središtu Zagreba, uključujući "Krznariju Dvoravić", "Kišobrane Cerovečki", "Etno Butik Mara", "Kožnu Galanteriju Pokupec" i "KOART". Tom prilikom su se upoznali s umijećem, tradicijom i znanjem hrvatskih obrtnika te saznali o trendovima dizajna njihovih ručno rađenih proizvoda.
Pročitajte više » | Napisano 22.01.2024.
Potpore Hrvatskog zavoda za zapošljavanje 2024. namijenjene poslodavcima
U 2024. godini poslodavcima je omogućeno iskoristiti sljedeće potpore:
1. POTPORE ZA ZAPOŠLJAVANJE I POTPORE ZA ZAPOŠLJAVANJE - ZELENO/DIGITALNO
Cilj potpora:
Poticanje zapošljavanja osoba u nepovoljnom/izrazito nepovoljnom položaju te osoba s invaliditetom sufinanciranjem troška bruto i iznosa plaće poslodavcima.
Potpora za zapošljavanje – zeleno/digitalno:
Namijenjena je poslodavcima koji udovoljavaju kriterijima zelenog ili digitalnog radnog mjesta, a sukladno definiciji zelenih i digitalnih radnih mjesta.
Ciljane skupine:
Osobe u nepovoljnom položaju prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Zavod:
osobe koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 6 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva
osobe koje su u dobi od 15 do 24 godine
osobe starije od 50 godina
osobe bez završenog srednjoškolskog obrazovanja
osobe koje su pripadnici romske nacionalne manjine
osobe koje nemaju radnog staža, a zapošljavaju se na poslovima u zanimanju za koje se nisu školovale
Osobe u izrazito nepovoljnom položaju prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Zavod:
osobe koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 24 mjeseca od dana podnošenja zahtjeva
osobe koje su u dobi od 15 do 24 godine koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 12 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva
osobe starije od 50 godina koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 12 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva
osobe bez završenog srednjoškolskog obrazovanja koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 12 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva
osobe koje su pripadnici romske nacionalne manjine koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 12 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva
osobe koje nemaju radnog staža, a zapošljavaju se na poslovima u zanimanju za koje se nisu školovale, koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 12 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva
Osobe s invaliditetom prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Zavod
Trajanje:
za ciljanu skupinu 1 – u trajanju od 12 mjeseci
za ciljane skupine 2 i 3 – u trajanju od 24 mjeseca
Korisnici:
Poslodavci koji kao fizičke ili pravne osobe, te osobe koje su osnovane temeljem posebnih propisa, samostalno i trajno obavljaju gospodarsku djelatnost.
Dodatne informacije o iznosima potpora, načinu odabira korisnika, kriterijima, broju osoba za koje se može iskoristiti potpore i dr. važne informacije možete pronaći:
Potpora za zapošljavanje
Potpora za zapošljavanje – zeleno/digitalno
2. POTPORE ZA ZAPOŠLJAVANJE U SISAČKO–MOSLAVAČKOJ ŽUPANIJI
Cilj mjere:
Poticanje zapošljavanja osoba u nepovoljnom/izrazito nepovoljnom položaju te osoba s invaliditetom sufinanciranjem troška bruto i iznosa plaće poslodavcima.
Ciljane skupine:
Osobe prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Zavod, a koje se zapošljavaju na području Sisačko-moslavačke županije:
osobe koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 6 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva
osobe koje su u dobi od 15 do 24 godine
osobe starije od 50 godina
osobe bez završenog srednjoškolskog obrazovanja
osobe koje su pripadnici romske nacionalne manjine f. osobe koje nemaju radnog staža, a zapošljavaju se na poslovima u zanimanju za koje se nisu školovale
osobe s invaliditetom prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Zavod
Trajanje: 12 mjeseci
Korisnici:
Poslodavci koji kao fizičke ili pravne osobe, te osobe koje su osnovane temeljem posebnih propisa, samostalno i trajno obavljaju gospodarsku djelatnost, registrirani su na području Sisačko-moslavačke županije i planiraju zaposliti osobu na području Sisačko-moslavačke županije.
Dodatne informacije o iznosima potpora, načinu odabira korisnika, kriterijima, broju osoba za koje se može iskoristiti potpore i dr. važne informacije možete pronaći OVDJE.
3. POTPORE ZA ZAPOŠLJAVANJE OSOBA UKLJUČENIH U PROGRAM POSAO+
Cilj mjere:
Poticanje zapošljavanja osoba u izrazito nepovoljnom položaju financiranjem troška bruto I iznosa plaće poslodavcima.
Ciljane skupine:
Osobe prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Zavod:
koje nisu bile zaposlene duže od 12 mjeseci i prijavljene su u Evidenciju kontinuirano unazad 12 mjeseci od podnošenja zahtjeva
koje nemaju srednjoškolsku kvalifikaciju
koje su korisnici zajamčene minimalne naknade prema propisu o socijalnoj skrbi
Trajanje:
do 12 mjeseci / do 24 mjeseca za osobe koje su uz rad prethodno uključene u program stjecanja srednjoškolske kvalifikacije
Korisnici:
Poslodavci koji kao fizičke ili pravne osobe, te osobe koje su osnovane temeljem posebnih propisa, samostalno i trajno obavljaju gospodarsku djelatnost.
Dodatne informacije o iznosima potpora, načinu odabira korisnika, kriterijima, broju osoba za koje se može iskoristiti potpore i dr. važne informacije možete pronaći OVDJE.
4. STALNI SEZONAC
Uvjeti i načini korištenja sredstava za provođenje mjera u 2024. godini primjenjuju se na mjeru Stalni sezonac počevši od 1. travnja 2024. godine.
Do 31. ožujka 2024. godine mjera će se provoditi sukladno Uvjetima i načinima korištenja sredstava za provođenje mjere Stalni sezonac u 2023. godini
Cilj mjere:
Financijska podrška radnicima – sezoncima u razdoblju kada ne rade, a kako bi se osigurala potrebna radna snaga poslodavcima kao podnositeljima zahtjeva iz svih djelatnosti koji tijekom godine imaju razdoblja smanjenog obujma posla zbog sezonskog obilježja poslovanja.
Ciljane skupine:
Osobe koje su u kontinuitetu radile najmanje 6 mjeseci, a ne duže od 9 mjeseci kod istog poslodavca i koje će kod tog istog poslodavca raditi još najmanje 1 sezonu (najmanje 6 mjeseci).
Navedeno obuhvaća i osobe koje u kontinuitetu rade najmanje 6 mjeseci, a ne duže od 9 mjeseci unutar istog koncerna, odnosno kod poslodavca i s njim povezanim osobama na području Republike Hrvatske.
Trajanje: do 6 mjeseci
Korisnici:
Poslodavci koji obavljaju gospodarsku djelatnost i koji tijekom godine imaju razdoblje smanjenog obujma posla zbog sezonskog obilježja poslovanja.
Dodatne informacije o iznosima potpora, načinu odabira korisnika, kriterijima, broju osoba za koje se može iskoristiti potpore i dr. važne informacije možete pronaći OVDJE.
5. POTPORE ZA PRIPRAVNIŠTVO
Cilj mjere:
Osposobiti osobe za samostalan rad putem poticanja zapošljavanja osoba sufinanciranjem troška njihovog bruto I iznosa plaće i drugih troškova poslodavcima propisanih ovom mjerom.
Ciljane skupine:
Nezaposlene osobe prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Zavod bez obzira na staž osiguranja, a koje se prvi puta zapošljavaju radi obavljanja poslova u zanimanju za koje su se školovale.
Trajanje:
Osposobljavanje pripravnika (pripravnički staž) traje, u pravilu, najduže jednu godinu, ako posebnim zakonom nije drukčije određeno radi stjecanja uvjeta za polaganje (pripravničkog) ispita iz te profesije, odnosno struke, no u svakom slučaju ovom mjerom se pripravnik ne može sufinancirati u trajanju dužem od 24 mjeseca.
Korisnici:
Poslodavci koji kao fizičke ili pravne osobe, te osobe koje su osnovane temeljem posebnih propisa, samostalno i trajno obavljaju gospodarsku djelatnost.
Dodatne informacije o iznosima potpora, načinu odabira korisnika, kriterijima, broju osoba za koje se može iskoristiti potpore i dr. važne informacije možete pronaći:
Potpora za pripravništvo
Potpora za pripravništvo – zeleno/digitalno
Namijenjena je poslodavcima koji udovoljavaju kriterijima zelenog ili digitalnog radnog mjesta, a sukladno definiciji zelenih i digitalnih radnih mjesta.
Pojmovnik
Opći uvjeti korištenja mjera aktivne politike zapošljavanja u 2024. godini
Foto: HZZ
Pročitajte više » | Napisano 19.01.2024.
Mobilnost radne snage - Biram Hrvatsku
Osnažiti gospodarsku aktivnost i raspon djelatnosti većem dijelu Republike Hrvatske, posebice u gospodarski slabije razvijenim i demografski oslabljenim područjima s naglaskom na ruralna područja Slavonije, zaleđa dalmatinskih županija, Banovine, Korduna, Like, Gorskog kotara i otoka te poticati povratak aktivnog radnog stanovništva iz država Europskog gospodarskog prostora, Švicarske Konfederacije i Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, Sjeverne i Južne Amerike, Australije i Novog Zelanda.
Uz otvaranje novih poslovnih subjekata, čiji su nositelji stekli relevantno radno iskustva koje predstavlja dodanu vrijednost za hrvatsko gospodarstvo, mjera bi imala demografski učinak, s obzirom na to da se radi o unutarnjoj migraciji i povratku osoba iz vanjske migracije država EGP-a i ostalih navedenih država.
Ciljane skupine:
Hrvatski državljani povratnici u dobi do 60 godina iz država EGP-a i ostalih navedenih država neovisno o razini obrazovanja koji su radili najmanje 12 mjeseci u posljednja 24 mjeseca u državama EGP-a i ostalim navedenim državama ili bili uključeni u redovito obrazovanje i koji su se po povratku prijavili u evidenciju nezaposlenih i samozapošljavaju se u 2023. ili 2024. godini.
Osobe iz ciljane skupine moraju imati prijavljeno prebivalište ili boravište u državama EGP-a ili ostalim navedenim državama najmanje 12 mjeseci u kontinuitetu i (ako je primjenjivo) prijaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj nakon 1. 1. 2023. godine. Osoba iz ciljane skupine mora se samozaposliti nakon 30.11.2023. godine. Ako se osoba samozaposlila kroz mjeru potpora za samozapošljavanje, zahtjev za mjeru Biram Hrvatsku može podnijeti ako je ugovor o dodjeli potpore male vrijednosti u svrhu samozapošljavanje sa Zavodom sklopljen nakon 30.11.2023. godine.
Korisnici potpore za samozapošljavanje u 2023. ili 2024. godini, registrirani na području indeksa razvijenosti I, II, III i IV, a koji su izvršili promjenu prebivališta na način da su se preselili iz područja indeksa razvijenosti VII i VIII u područje indeksa razvijenosti I, II, III i IV, a sukladno Odluci o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti (Narodne novine, br. 132/17).
Osobe iz ciljane skupine moraju regulirati prebivalište nakon 1. 1. 2023. godine, a najkasnije u roku od 30 od dana potpisa ugovora male vrijednosti u svrhu samozapošljavanja, a koji mora biti potpisan nakon 30. 11. 2023. godine.
Trajanje:
24 mjeseca
Visina subvencije:
za osobe iz 1. ciljane skupine 7.000,00 EUR
za osobe iz 2. ciljane skupine 3.500,00 EUR
Isplata sredstava:
Po dostavi dokaza o samozapošljavanju i (ako je primjenjivo) sklopljenom ugovoru o dodjeli potpore male vrijednosti u svrhu samozapošljavanja i prijavi prebivališta na području za koje se dodjeljuje Potpora na ime unutarnje migracije ili na ime povratka iz država EGP-a i ostalih navedenih država potpisuje se ugovor o dodjeli sredstava i vrši isplata jednokratno u roku od 30 dana od dana potpisa ugovora za mjeru Biram Hrvatsku sa Zavodom.
Ostale obveze korisnika za ostvarivanje potpore možete provjeriti OVDJE.
Pojmovnik
Opći uvjeti korištenja mjera aktivne politike zapošljavanja u 2024. godini
Provjerite rasporede i prijave za on-line radionice za pripremu predaje zahtjeva za potporu samozapošljavanja i obrazovanja: https://radionice.hzz.hr/
Pročitajte više » | Napisano 19.01.2024.