Izdvojene novosti


Majstorski ispit jedino je jamstvo znanja i kvalitete: unazad godinu dana 800 majstora više

Majstorski ispit jedino je jamstvo znanja i kvalitete: unazad godinu dana 800 majstora više

Temeljem medijskih napisa o pojavi „lažnih majstora“ na tržištu, preporučamo oprez i provjeru odabranih izvođača radova ili usluga. Prije sklapanja posla potrebno je zatražiti i potvrditi samu ponudu izdanu od izvođača radova ili usluga, na kojoj je moguće vidjeti na koji način je registriran budući izvođač radova – ako je obrtnik, za obavljanje velikog broja djelatnosti morao je položiti majstorski ispit, najveći stupanj obrtničkog obrazovanja. Za manji broj djelatnosti potrebna je odgovarajuća srednja škola ili položen ispit o stručnoj osposobljenosti. Svoga budućeg izvođača radova moguće je provjeriti putem Obrtnog registra, koji sadrži popis i podatke svih obrta u Hrvatskoj - Preglednik obrtnog registra - pretraga (gov.hr). Majstorska diploma jasno pokazuje poslodavcima, potencijalnim klijentima, ali i široj javnosti da je upravo ta osoba dokazala izvanredne praktične vještine i teorijska znanja u svojoj struci.

Naime, svaka fizička osoba koja obavlja djelatnost koju nije registrirala kod nadležnog tijela ili prijavila poreznim tijelima ili koja nema zakonom propisane akte o ispunjavanju uvjeta za njeno obavljanje, ne poštuje propise. Obavljanje neregistriranih djelatnosti uređeno je Zakonom o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti, a inspekcijski nadzor provodi Državni inspektorat. Također, majstorima se mogu zvati samo osobe koje su položile majstorski ispit. Nažalost, uvriježeno je da majstorima zovemo sve i one koji to stvarno jesu i one koji nisu. Majstorski ispit jest kompleksan ispit kojim se dokazuje najveća razina obrazovanja u obrtništvu, riječ je o razini 5 prema Hrvatskom kvalifikacijskom okviru, provodi se prema uvjetima i programu propisanom od strane Ministarstva nadležnog za obrt, a uspješnim polaganjem se stječe Diploma o majstorskom zvanju.

Diploma o majstorskom zvanju znak je kvalitete, garantira visoku razinu stručnosti i kvalitete proizvoda i usluga koje pružaju majstori. Upravo ova činjenica ključna je za zaštitu i sigurnost potrošača. Majstorski ispiti imaju i važnu ulogu u profesionalizaciji različitih struka. Kroz uspješno polaganje majstori dokazuju i spektar vještina i znanja potrebnih za uspješno vođenje obrta, što uključuje upravljanje resursima, financijama, ljudskim potencijalima i sl. Majstorski ispit pruža dodatnu vjerodostojnost i povjerenje, što je posebice važno u područjima gdje se izravno utječe na sigurnost građana (elektrostruka, građevina, autostruka i mnoge druge), a njegovim polaganjem dobiva se i velika odgovornost, prenošenje znanja i obrtničkih vještina na mlade generacije.

Unazad godinu dana Hrvatska je bogatija za gotovo 800 novih majstora, a među onima koji su položili majstorski ispit najzastupljeniji su elektroinstalateri, frizeri, autoserviseri, vodoinstalateri, instalateri grijanja i klimatizacije te zidari.

U svrhu zaštite ugleda obrtnika i zaštite potrošačkih prava pri Hrvatskoj obrtničkoj komori djeluje Sud časti kao nezavisno tijelo za alternativno rješavanje sporova koji trajno doprinosi razvoju poslovnih običaja i pravila struke među obrtnicima, društveno odgovornom poslovanju, povećanju povjerenja potrošača u kvalitetu obrtničkih proizvoda i usluga, čime se jača konkurentnost hrvatskog obrtništva.

„Majstori nikad nisu bili traženiji, plaćeniji i cjenjeniji, svakako je na njima obaveza i odgovornost da daju kvalitetan odgovor na takvu potražnju. Unatoč navedenom, nema dovoljno majstora za potrebe tržišta kao rezultat niza okolnosti posljednjih godina, a kako je HOK i kontinuirano upozoravao. Ohrabruje promjena trenda i porast interesa za strukovnim zanimanjima te i ovim putem pozivam mlade – odvažite se, uzmite svoj život u svoje vrijedne i spretne ruke, vaša vještina garantira vam kvalitetnu egzistenciju“, naglašava predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil.

Pročitajte više » | Napisano 12.07.2023.

Natječaj za provedbu za provedbu intervencije 78.01. Potpora prenošenju znanja iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.

Natječaj za provedbu za provedbu intervencije 78.01. Potpora prenošenju znanja iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavljuje natječaj za provedbu intervencije 78.01. Potpora prenošenju znanja iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.

Rok za podnošenje zahtjeva za potporu: od 24. srpnja 2023. do 24. kolovoza 2023.

Predmet Natječaja je dodjela potpore na temelju Pravilnika o provedbi intervencije 78.01. Potpora prenošenju znanja iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. („Narodne novine“, br. 68/2023; u daljnjem tekstu: Pravilnik) za provedbu intervencije 78.01. Potpora prenošenju znanja.

Korisnici su obrti i pravne osobe registrirane za obavljanje djelatnosti pružanja usluga obrazovanja i savjetovanja izvan sustava redovite naobrazbe ili djelatnosti pružanja usluga obrazovanja i savjetovanja izvan sustava redovite naobrazbe imaju propisanu Statutom, koje ispunjavanju uvjete iz Pravilnika, a mogu biti:

privatne savjetodavne službe, samostalne ili u okviru druge pravne osobe,
privatni savjetnik,
nevladine organizacije,
Ministarstvo poljoprivrede, uprava(e) nadležna za savjetovanje,
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu.
Visina bruto satnice troškova stručnih osoba koje su zaposlenici korisnika: 15,88 EUR.

Ukupan iznos raspoloživih sredstava Natječaja: 3.500.000 EUR.

Intenzitet javne potpore: do 100% prihvatljivih troškova.

Pitanja u vezi s ovim Natječajem korisnici postavljaju isključivo putem mrežne stranice – www.ruralnirazvoj.hr, unosom osobnih podataka te odabirom odgovarajućeg natječaja na koji se pitanje odnosi.

Pitanja se mogu postaviti od 7. srpnja 2023. godine do 7. kolovoza 2023. godine, a odgovori na postavljena pitanja objavljuju se putem mrežne stranice – www.ruralnirazvoj.hr.

Upravljačko tijelo i Agencija za plaćanja kroz odgovore na pitanja ne mogu davati svoje mišljenje o prihvatljivosti pojedinog potencijalnog korisnika, prihvatljivosti projekata odnosno pojedine vrste troškova.

Izvornu objavu, kao i detalje vezane za prijavu možete proučiti OVDJE.

Vezano uz Natječaj, Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju organizira radionice za potencijalne korisnike intervencije 78.01. Potpora prenošenju znanja iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.

U planu je održavanje tri radionice prema rasporedu:

Zagreb 12. 7. 2023., od 11 do 14 sati, Kino dvorana Ministarstva poljoprivrede, Ulica grada Vukovara 78
Osijek 13. 7. 2023., od 11 do 14 sati, Dvorana HGK ŽK Osijek, Europske avenije 13
Zadar 14. 7. 2023., od 11 do 14 sati, Dvorana HGK ŽK Zadar, Špire Brusine 16
Broj mjesta je ograničen te je stoga potrebno putem poveznice prijaviti sudjelovanje.

Pročitajte više » | Napisano 12.07.2023.

Utjecaj digitalne tranzicije na naukovanje

Utjecaj digitalne tranzicije na naukovanje

thumb
thumb
3. simpozij koji su zajednički organizirali Europski centar za razvoj strukovnog osposobljavanja (CEDEFOP) i Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) u lipnju ove godine bavio se temom istraživanja povezanosti naukovanja i digitalne tranzicije, te utjecaja digitalne tranzicije na donositelje odluka o politici strukovnog obrazovanja. Simpozij je organiziran u sklopu Europske godine vještina, a okupio je velik broj znanstvenika, socijalnih partnera i osoba iz prakse. Stručnjaci su prezentirali rezultate istraživanja i studije slučajeva dobre prakse vezane uz izazove i mogućnosti koje digitalizacija donosi naukovanju.

S jedne strane, digitalizacija nameće potrebu za razvojem digitalnih vještina u zanimanjima za koje se obrazuje putem modela naukovanja, a isto tako traži razvoj novih zanimanja vezanih uz digitalizaciju – uvođenje programa naukovanja za zanimanja u novim digitalnim sektorima. S druge strane, digitalni alati, kao što su simulatori, virtualna realnost i kombinacija online učenja i tradicionalnog učenja u učinioci i gospodarstvu, mogu sam proces učenja učiniti relevantnijim i učinkovitijim. Također, mogu učiniti samo naukovanje atraktivnijim za učenike. Ove promjene za sobom donijet će i veliku potrebu za obrazovanjem i usavršavanjem nastavnika i mentora u gospodarstvu u području digitalnih vještina. No, odgovor na pitanje hoće li digitalna tranzicija imati pozitivan utjecaj na važnost naukovanja, dobit ćemo tek u budućnosti, zaključak je simpozija.

Više informacija o održanom simpoziju pročitajte ovdje.

Nakon simpozija održan je i sastanak CEDEFOP-ove zajednice stručnjaka za naukovanje. Cilj zajednice je jačanje i širenje znanja o naukovanju u Europi.

Izvor: https://www.cedefop.europa.eu/en/news/digitalisation-reshapes-apprenticeships

Pročitajte više » | Napisano 12.07.2023.

Obavijest: nova prometna pravila vezana uz kretanje teških teretnih vozila na autocestama i brzim cestama u Republici Poljskoj

Obavijest: nova prometna pravila vezana uz kretanje teških teretnih vozila na autocestama i brzim cestama u Republici Poljskoj

Obavještavamo vas kako su od 1. srpnja 2023. godine u Republici Poljskoj na snazi nova prometna pravila vezana za kretanje teških teretnih vozila na autocestama i brzim cestama.

Novom odredbom Zakona o prijevozu u cestovnom prometu propisana je obveza prema kojoj vozači motornih vozila, čija je najveća dopuštena masa veća od 3,5 tone i 12 tona ili skupa vozila čija duljina premašuje 7 metara na autocesti ili brzoj cesti s tri ili više prometnih traka namijenjenih za promet vozila u jednom smjeru, smiju koristiti isključivo dvije prometne trake za određeni smjer, koje se nalaze uz desni rub kolnika.

Zakonom je propisana i zabrana pretjecanja za vozila ukupne mase veće od 3,5 tone na autocesti i brzoj cesti koje imaju samo dvije trake za određeni smjer, osim ako se to vozilo kreće brzinom znatno nižom od dopuštene zakonske granice za ova vozila.

Foto_izvor: freepik.com

Pročitajte više » | Napisano 10.07.2023.

Upisi u obrtnička zanimanja: ugovor o naukovanju i obveza isplate nagrade naučnicima

Upisi u obrtnička zanimanja: ugovor o naukovanju i obveza isplate nagrade naučnicima

Idućeg tjedna kreću upisi u srednje škole, a učenici koji žele upisati obrazovanje za obrtničko zanimanje, točnije zanimanje u sustavu vezanih obrta, za upis trebaju pripremiti sklopljeni Ugovor o naukovanju. Brojni učenici i njihovi roditelji, a i neki novo-licencirani obrti i pravne osobe se po prvi puta susreću s ovim pojmovima. U ovom i nadolazećim člancima, pripremili smo ključne informacije koje će vam pomoći u provedbi naukovanja.

Što je naukovanje i zašto moramo sklopiti Ugovor o naukovanju? I kakvu to nagradu i zašto dobivaju učenici?

Zakon o obrtu je propisao da učenik i poslodavac sklapaju Ugovor o naukovanju. Ugovorom o naukovanju određuju se obveze i odgovornosti poslodavca i učenika, kao i način raskida ugovora. Savjetujemo vam da prilikom sklapanja ugovora obratite pažnju na njegov sadržaj, naročito na svoje obveze. Poznavanje odredbi ugovora pomoći će vam da izbjegnete eventualne nesuglasice koje mogu dovesti do raskida ugovora kao i do oduzimanja licencije. Prije nego što potpišete ugovor, pažljivo ga pročitajte. Napominjemo da je Ugovor o naukovanju zakonski reguliran u Pravilniku o minimalnim uvjetima za ugovore o naukovanju, i da njegove odredbe nije dopušteno mijenjati niti precrtavati. Ugovor treba potpisati u četiri primjerka. Učenik će potpisani ugovor o naukovanju uz pomoć škole evidentirati putem interaktivne web-aplikacije E-naukovanje (https://enaukovanje.gov.hr/login.htm).

Nakon uspješnog evidentiranja, upisat će evidencijski broj ugovora na sva četiri primjerka. Jedan ispunjeni primjerak Ugovora učenik će donijeti u obrt ili pravnu osobu, a jedan primjerak škola će dostaviti područnoj Obrtničkoj komori na verifikaciju.

Važna stavka ugovora je obvezno plaćanje nagrade učeniku na praktičnom dijelu naukovanja. Učenici na naukovanju primaju nagradu za obavljeni posao, a nagradu osigurava poslodavac. Iznose nagrade po satu možete pronaći na https://www.hok.hr/obrazovanje/strukovno-obrazovanje-za-programe-vezanih-obrta/nagrada-za-naucnike. Kako bi se olakšala obveza isplate redovite nagrade učenicima, poduzetnicima i obrtnicima dostupni su poticaji koje objavljuje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, a putem kojih je moguće zatražiti refundaciju isplaćenih iznosa nagrada nakon objave natječaja za tu školsku godinu.

Također, dostupne su i porezne olakšice na temelju Zakona o državnoj potpori za obrazovanje i izobrazbu. Osnovica za izračun poreza na dobit i poreza na dohodak od samostalnog rada može se sniziti ako poslodavac priloži dokaz o isplatama nagrade naučniku:

poduzetnik kod kojega su na naukovanju jedan do tri naučnika može poreznu osnovicu ili dohodak od samostalne djelatnosti iz stavka 1. članka 6. Zakona o državnoj potpori za obrazovanje i izobrazbu umanjiti za 5%;
poduzetnik kod kojeg je na naukovanju više od tri naučnika može postotak umanjenja porezne osnovice ili dohotka od samostalne djelatnosti povećati za jedan postotni bod po svakom naučniku, a najviše do 15% porezne osnovice ili dohotka od samostalne djelatnosti; iznos umanjenja osnovice poreza na dobit ili dohotka od samostalne djelatnosti ne može biti veći od godišnjeg neoporezivog iznosa nagrada učenicima za vrijeme izvođenja naukovanja po svakom naučnik.
Zahtjev za dobivanje državne potpore za obrazovanje i osposobljavanje predaje se sa zahtjevom za povrat poreza za prethodnu kalendarsku godinu.

Važno je napomenuti da je nagrada značajan motivirajući faktor za učenike, jer mladi ljudi prvi put ulaze u svijet rada. Poštivanjem ugovornih obveza u ranoj dobi uči se mladog čovjeka da za sve sudionike u društvu postoje prava, ali i obveze. Isplatom ugovorene nagrade mladi čovjek uči da se novčane vrijednosti stječu radom, stoga ovu obvezu nemojte zanemarivati.

U slučaju potrebe za dodatnim informacijama, slobodno se obratite savjetnicima za obrazovanje u područnim obrtničkim komorama i Hrvatskoj obrtničkoj komori.

Učenicima i njihovim mentorima želimo uspješne upise, ugodan ljetni odmor i puno uspjeha u sljedećoj školskoj godini!

Izvor: Vodič za poslodavce za naukovanje, Hrvatska obrtnička komora, Projekt Get involved in EP4A: European Partnerships for Apprenticeships, EP4A: https://www.hok.hr/obrazovanje/strukovno-obrazovanje-za-programe-vezanih-obrta/vodic-za-poslodavce-za-naukovanje.


Preuzimanja
Naziv datoteke Veličina
ugovor_o_naukovanju_ogledni.jpg 259.13 KB

Pročitajte više » | Napisano 10.07.2023.