Zakoni i propisi
- GRADITELJSTVO
- Zakon o prostornom uređenju i gradnji (pročišćeni tekst)
- Zakon o arhitektonskim i inžinjerskim poslovima i djelatnostima u prostornom uređenju i gradnji (NN 152/08)
- Pravilnik o suglasnosti za započinjanje obavljanja djelatnosti građenja (NN 43/09)
- Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje(2015)
- Zakon o gradnji
- PRIJEVOZ
- Zakon o prijevozu u cestovnom prometu (pročišćeni tekst)
- Promjene zakona o prijevozu u cestovnom prometu (124/09)
- Pravilnik o posebnim uvjetima za parkiranje (NN 104/05)
- Pravilnik o raspodjeli dozvola za međunarodni prijevoz (NN 120/05)
- Promjene pravilnika o raspodjeli dozvola za međunarodni promet (NN 102/07)
Izdvojene novosti
Hrvatska obrtnička komora organizira i sufinancira nastup članova Hrvatske obrtničke komore na 55. Međunarodnom obrtničkom i poduzetničkom sajmu
Hrvatska obrtnička komora organizirat će i sufinancirati s 50% cijene standardno uređenog izložbenog prostora kolektivan nastup članova HOK-a na 55. Međunarodnom obrtničkom i poduzetničkom sajmu u Celju 2023. koji će se održati od 13. do 17. rujna 2023. godine na prostoru Celjskog sajma u gradu Celju.
Međunarodni sajam u Celju je izložba s oko 1000 izlagača iz 34 države diljem svijeta. Sajam svake godine privlači velik broj posjetitelja, a procjenjuje se da će ih ove godine biti oko 80.000 iz više od 40 država. Ovo je idealna prilika za obrtnike i poduzetnike da kvalitetno prezentiraju svoje proizvode i usluge te uspostave direktan kontakt s potencijalnim kupcima. Sajam pruža izvrsnu platformu za provjeru kvalitete proizvoda i usluga, s fokusom na izvoz i stvaranje novih poslovnih kontakata za buduće poslovanje.
Izložbeni program sajma u Celju obuhvaća široki spektar industrija i sektora. Posjetitelji će imati priliku sudjelovati u poslovnim susretima, prisustvovati međunarodnim prezentacijama te istražiti različite sektore poput drvne i metalne industrije, inox opreme, elektrotehnike, prerade plastike, gume, obrade metala, strojogradnje, prehrane i ugostiteljstva, izrade alata za obradu drva, plastike i metala, namještaja i unutarnjeg uređenja, završnih radova u graditeljstvu, alata za uređenje doma i okoliša, energetike, opreme za prehrambenu industriju, mehanizacije sela, građevinske mehanizacije, montažnih kuća, proizvoda široke potrošnje, IT opreme, starih zanata i tradicionalnih obrta te turizma.
U nastavku se nalaze osnovne informacije o sajmu, a na dnu stranice i prijava za nastup na 55. Međunarodnom obrtničkom i poduzetničkom sajmu u Celju 2023. :
55. Međunarodni sajam obrtništva i poduzetništva Celje 2023., Celjski sejem d.d., Dečkova cesta 1, 3000 Celje, www.ce-sejem.si
Termin održavanja: 13. – 17. 9. 2023.
Radno vrijeme sajma: 09,00 – 19,00 sati
Hrvatska obrtnička komora organizira nastup po sistemu „ključ u ruke“ – svaki izlagač u sklopu priprema svoje prezentacije na sajmu, uz izložbeni prostor uređen sukladno njegovoj prijavi i potrebama, dobiva i: dva natpisa i reprezentaciju na štandu, transport eksponata na relaciji Zagreb-Celje-Zagreb i postavu na štandu, najavu nastupa prema službama sajma Celje, sve potrebne informacije, tehničke podatke, upute te kompletnu logistiku potrebnu za kvalitetan sajamski nastup.
Cijena izlagačkog prostora, uz logistiku nastupa po principu “ključ u ruke”, uz sufinanciranje HOK-a za članove HOK-a od 50% iznosi 96,00 EUR-a po m2 + PDV (25%), odnosno ukupno 120,00 EUR/m2 standardno uređenog izložbenog prostora.
Puna cijena izlaganja po principu „ključ u ruke” standardno uređenog izložbenog prostora, za poduzetnike koji nisu članovi HOK-a iznosi 192,00 EUR-a po m2 + PDV (25%), odnosno ukupno 240,00 EUR/m2 standardno uređenog izložbenog prostora.
Minimalna izlagačka površina iznosi 2 m2, a u slučaju vertikalnog panoa na stijeni iznosi 1 m2.
Za prijavu nastupa na sajmu izlagač treba dostaviti:
prijavu – obavezno navesti potreban namještaj na štandu
podatke o robi i/ili promotivnim materijalima koji se šalje na sajam
izlagač na sajam treba poslati robu koja po vrsti, količini i vrijednosti odgovara robi koji je naveo u obrascu „Podaci o robi izlagača“.
ROK PRIJAVE NASTUPA: 12. 8. 2023. godine ili do popune izložbenog prostora
Dostava prijavnog materijala – u Hrvatsku obrtničku komoru – adresa: Ilica 49/II, p.p. 166, 10002 Zagreb, putem telefaksa: 01/48 46 610 ili putem elektroničke pošte: drazen.horvat@hok.hr
Osiguranje robe/eksponata: izlagačka roba za vrijeme sajma nije osigurana, a ako izlagač ima robu veće vrijednosti, tu robu može osigurati sam. Komora neće snositi troškove eventualno nastalih šteta ili nestanka robe, bilo za vrijeme transporta ili trajanja sajma.
Otprema robe: izlagač će biti pravovremeno obaviješten o predaji robe u skladište izvođača štanda te je dužan pridržavati se dobivenih uputa.
Napomena: skrećemo pozornost da izlagači ne mogu nastupiti u organizaciji i uz sufinanciranje Hrvatske obrtničke komore ako imaju dugovanja prema komorskom sustavu!
Molimo Vas da, ukoliko ste zainteresirani za organizirani i sufinancirani nastup, utoliko ispunjene prijavne materijale što prije dostavite u Hrvatsku obrtničku komoru, kako bi stručna služba Komore na vrijeme pripremila Vaš nastup.
Za dodatne informacije možete se obratiti na broj telefona: 01/48 06 650 (Dražen Horvat) i/ili e-mail: drazen.horvat@hok.hr .
Iskoristite ovu prigodu te svoje proizvode i usluge predstavite na najvažnijem obrtničkom sajmu u ovom dijelu Europe u organizaciji i uz sufinanciranje Hrvatske obrtničke komore!
Prilozi:
Prijavni materijali i uvjeti nastupa na 55. Međunarodnom obrtničkom i poduzetničkom sajmu u Celju 2023.
Privola za korištenje osobnih podataka u pripremi i provedbi nastupa izlagača na 55. Međunarodnom obrtničkom i poduzetničkom sajmu u Celju 2023.
Foto_izvor: ce-sejem.si
Preuzimanja
Naziv datoteke Veličina
Prijava izlaganja za 55 Međunarodni obrtnički i poduzetnički sajam u Celju 2023_članovi HOK-a.doc 75 KB
Prijava izlaganja za 55 Međunarodni obrtnički i poduzetnički sajam u Celju 2023_tvrtke koje nisu članovi HOK-a.doc 74.5 KB
Informacija vezana za obradu podataka izlagača za 55 Međunarodni obrtnički i poduzetnički sajam Celje 2023.pdf
Pročitajte više » | Napisano 24.05.2023.
Objavljen Javni natječaj za dodjelu potpora male vrijednosti za poticanje razvoja poduzetnicima koji obavljaju djelatnosti prerade drva i proizvodnje namještaja na području RH za 2023.
Ministarstvo poljoprivrede objavilo je Javni natječaj za dodjelu potpora male vrijednosti za poticanje razvoja poduzetnicima koji obavljaju djelatnosti prerade drva i proizvodnje namještaja na području Republike Hrvatske za 2023.
Osigurana sredstva za dodjelu potpora ukupno iznose 3.981.684,00 eura, a prihvatljivi podnositelji prijave su mikro, mali, srednji i veliki (isključivo trgovačko društvo i obrt) koji je prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2007. – NKD 2007. („Narodne novine“, br. 58/07. i 72/07.) registriran za obavljanje djelatnosti u područjima Prerade drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja; proizvodnja proizvoda od slame i pletarskih materijala (C16) i/ili Proizvodnje namještaja (C31), i to najmanje dvije godine na dan objave ovog Javnog natječaja.
Provedbene mjere za koje će se dodjeljivati potpore u skladu s točkom VII. Programa dodjele potpora male vrijednosti za poticanje razvoja poduzetnicima koji obavljaju djelatnosti prerade drva i proizvodnje namještaja na području Republike Hrvatske za 2023. su ulaganje u proizvodnu tehnologiju i postrojenja, proizvodno-poslovni objekt, informacijsku i komunikacijsku tehnologiju i promotivne aktivnosti.
Tekst Javnog natječaja te kompletnu potrebnu dokumentaciju možete pronaći OVDJE.
Rok za podnošenje prijave počinje teći 1. lipnja 2023. u 10:00 sati i traje do 20. lipnja 2023. u 10:00h.
Pročitajte više » | Napisano 24.05.2023.
Poziv na Konferenciju o obiteljskim poduzećima i prijenosu poslovanja
Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) i Udruga Mreža BOND u suradnji s Centrom za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR) organizira Konferenciju o obiteljskim poduzećima i prijenosu poslovanja, u utorak 23. svibnja 2023. godine s početkom u 9:30 sati u Zagrebu, u Hotelu International, Miramarska cesta 24.
Prijenos poslovanja je izazov s kojim se susreće velik broj poduzetnika u Europi. Procjena je da u EU godišnje oko 450.000 poduzeća s 2 milijuna zaposlenih prolazi proces prijenosa poslovanja te da se u trećini poduzeća tom procesu ne pristupa na odgovarajući način, zbog čega se godišnje gubi oko 600.000 radnih mjesta. Tema prijenosa poslovanja posebno je važna za Hrvatsku zbog velikog broja poduzetnika koji su pokrenuli svoje pothvate 1990-ih i koji se približavaju umirovljenju. Bez obzira na to planiraju li prijenos poslovanja na djecu, zaposlenike ili prodaju poduzeća, proces prijenosa poslovanja je složen i dugotrajan te traži odgovarajuću podršku.
Konferencija se održava u okviru projekta “Razvoj mreže poduzetničkih potpornih institucija (PPI) putem Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) – Faza 2” - BOND 2, čiji je cilj doprinijeti povećanju razine poduzetničkih aktivnosti stvaranjem povoljnijeg poduzetničkog okruženja u svim regijama Republike Hrvatske te na taj način osigurati stabilan rast i razvoj cjelokupnog gospodarstva.
Sudjelovanje na konferenciji je besplatno. Prijaviti se možete ispunjavanjem obrasca na ovoj poveznici, a rok za prijavu na konferenciju je srijeda, 17. svibnja 2023. godine.
Program konferencije nalazi se na dnu ove stranice.
Foto_izvor: freepik.com
Pročitajte više » | Napisano 11.05.2023.
Hrvatske frizerke sudjelovale na OMC Hairworld Global Symposiumu u Milanu
thumb
thumb
Hrvatske frizerke Martina Gregur i Lidija Štojić nedavno su sudjelovale na OMC Hairworld Global Symposium koji se održao u Milanu u organizaciji Svjetske frizerske organizacije (OMC). Tom prilikom upoznale su se s novim frizerskim natjecateljskim kategorijama za nadolazeće Svjetsko prvenstvo frizera i obnovile licencu za međunarodnog OMC suca.
Svjetsko prvenstvo frizera održat će se u Parizu od 10. do 11. rujna 2023., a Hrvatska obrtnička komora, koja je članica OMC-a od 2010. godine, velika je podrška hrvatskim frizerima za daljnja usavršavanja i edukacije. Natjecanja u Hrvatskoj provode se po OMC standardu, a odlazak na edukaciju u Milano bio je od iznimne važnosti kako bi mogle prenijeti novosti vezane za promjenu natjecateljskih kategorija potencijalnim natjecateljima u Hrvatskoj.
Pročitajte više » | Napisano 10.05.2023.
Erasmus+ Joint Mentorship – na Festivalu strukovnih zanimanja u Pazinu održane radionice za osmišljavanje e-mape naukovanja
thumb
thumb
U Pazinu je 5. svibnja 2023. godine održan Festival strukovnih zanimanja, a Hrvatska obrtnička komora je u sklopu samog festivala održala radionice za osmišljavanje e-mape naukovanja kako bismo dobili dodatne informacije koje bi mogle pomoći u procesu izrade digitalne mape naukovanja. Na radionicama su sudjelovali učenici i nastavnici iz strukovnih škola koji su izravno uključeni u svakodnevno korištenje postojeće mape naukovanja te su kroz razgovor i diskusiju imali priliku dati svoje mišljenje o izgledu i funkcionalnostima digitalne mape naukovanja koja se izrađuje u sklopu projekta. Na ovaj način su zaposlenici Hrvatske obrtničke komore od izravnih korisnika mape naukovanja dobili dodatne informacije o tome što bi se moglo dodati u digitalnu mapu naukovanja i na koji način bi se izrađena digitalna mapa naukovanja mogla učinkovito i jednostavno primijeniti u stvarnom okruženju.
E-mapa naukovanja je jedan od rezultata Erasmus+ projekta Joint Mentorship: Better Cooperation for Better VET kojim se nastoji unaprijediti kvaliteta strukovnog obrazovanja jačanjem suradnje među dionicima te izradom digitalnih alata za unaprjeđenje kvalitete provedbe naukovanja i znanja mentora kod poslodavaca.
Projektnim aktivnostima će se ostvariti utjecaj na povećanje komunikacije i suradnje u provedbi učenja na radnom mjestu u svim državama partnerima. Isto tako, unaprijedit će se pedagoška znanja i vještine mentora u obrtima i pravnim osobama. Nadalje, ojačat će se suradnja među svim dionicima u strukovnom obrazovanju i razumijevanje međusobnih uloga i odgovornosti u sustavu. Sve navedeno će dugoročno utjecati na unaprjeđenje kvalitete strukovnog obrazovanja, a posebno naukovanja. Uvođenjem digitalnih alata unaprijedit će se digitalizacija strukovnog obrazovanja i učenja temeljenog na radu što će se dodatno odraziti na kvalitetu obrazovne ponude i stjecanja strukovnih znanja i vještina. U krajnjoj liniji, sve aktivnosti će imati dugoročno pozitivan učinak na konkurentnost obrta i tvrtki te prepoznatljivost poslodavaca kao dobrih mentora i odgovornih članova društva.
Pročitajte više » | Napisano 09.05.2023.